Qini esimese keisri mausoleum

ASUKOHT

VÄÄRTUS - kultuuripaik - inimese loomegeniaalsus; kultuuritraditsioonide tunnistaja; tähtsus inimajaloos; üldiste tähtsündmustega seostatav paik

LÜHIISELOOMUSTUS - Qin Shi Huangi mausoleum on suurim Hiinas säilinud matusekamber, seal peitub ka kuulus terrakotasõdalaste armee. See on vapustavalt ainulaadne arhitektuuriansambel, mille paigutus peegeldab pealinn Xianyangi ehitusplaani. SEalne paik on maailma üks muinasjutulisemaid arheoloogilisi kaitsealasid.

Hiina esimene keiser Qin Shi Huang korraldas oma matuseasjad ammu enne seda, kui tema lahkumine kord kätte jõudis. Qini valitsejana ostis ta aastal 247 eKr Li mäe jalamil sobiva paiga. Ent pärast tema keisriks saamist 221. aastal eKr võtsid hauakambri ehitustööd erakordse ulatuse.

Igast Hiina provintsist saabus töölisi, kokku 700 000, kes töötasid vahetpidamata, et rajada hiigasliku künka sisemusse maaalune linn. Nõnda kujundatud nekropol oli keisripalee, impeeriumi ja Maa vähendatud mõõtmiste koopia. Selle aardeid vavasid automaatselt vinnastuvad relvad, millega taheti hauaröövlid tappa, ning kõige tähtsamad ehitusmeistrid müüriti kompleksis elavalt sisse, et nad ei reedaks selle saladusi.

Qini suri 210. aastal eKr ning maeti pealinna ehitusplaani peegeldava kompleksi keskmesse, ümberringi kuulsad terrakotasõdalased. Kõik terrakotakujud on erinevad, koos oma hobuste, sõjavankrite ja relvadega on need realismi meistritöö, mis pakub suurt ajaloolist huvi. Praeguste hinnangute kohaselt peitub mausoleumis sõdalasi täpselt sama palju nagu oli keisri kaardiväelasi. Keisri hauakamber ja suurem osa sellest paikkonnast on alles välja kaevamata.

Mausoleumi pealisehitised on kadunud, seal on ainult metsa kasvanud küngas, mis sarnaneb 350 meetri pikkuse põhjaservaga tüvipüramiidiga. Interjöör on ehitatud esimesse ruudukujulisse ruumi, iga seina keskkohas avaneb ühele põhiilmakaarele vastav uks. Esimest kambrit ümbritseb teine ristkülikukujuline ruum, mis kulgeb põhja-lõuna suunas.

Erakordse tehnilise viimistluse ja kunstiväärtuse tõttu on terrakotasõdalased, nende hobused ning pronksist matusevankrid tähtsamaid teoseid Hiina skulptuuri ajaloos. Raidkujude armee ilmutab ainulaadsel viisil Hiina sõjalist organiseeritust viiendast kuni kolmanda sajandini eKr, on selgesti näha, missuguseid relvi-piike, mõõku, kirveid, hellebarde, vibusid ja nooli - siis kasutati.

Loe lisaks ja vaata pilte!

Vaata 2 videot!

 

 

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License