Tainaste põhitoorained (jahud ja kergitusained)

Lünktekst

Täida lüngad ja vajuta nupule "kontroll", et oma vastuseid kontrollida. Abi vajamisel võid kasutada vihje nuppu.
Tainatoodete valmistamisel kasutatakse peamiselt nisujahu (tüüp 550). Jahu puhul on oluline liim- ehk sisaldus. Kleepvalk vett ja moodustab võrkja, veniva ja struktuuri. Vähese liimvalgu sisaldusega jahudest võib valmistada või lisada neid määral (toote rikastamise eesmärgil) nisujahu hulka. Madala kleepvalgu sisaldusega on täistera ehk nisujahu, kaera-, rukki- jt jahud. Peale eeltoodud jahude võib nisujahu osaliselt asendada veel maisi-, , manna või . Jahu on taigna koostisosa: seob endasse taina , moodustab taina struktuuri ning on küpsetise tekstuuri alustugi. Enne tainale lisamist nisujahu . Sõelumine rikastab jahu ja võimaldab eemalda sinna nt. pakendamise käigus tekkinud . Küpsetamiseks kasutatakse pagari- ehk pärmi. Pärmi ensüümid lõhustavad mõjul tainas sisalduvad suhkrud alkoholiks ja süsihappegaasiks. Süsihappegaas jääb tainasse mullidena ja seda. Tekkinud alkohol küpsetamisel.
Pärmi on võimalik osta press- ja pärmina. 14 g kuivpärmi vastab g prsspärmile. Presspärm soojas (+37°C) vees, kuivpärm segatakse ning lisatakse seejärel tavalisest vedelik (+42-50°C). Liiga jahe vedelik aeglustab arengut. Liiga kuum vedelik (üle +50°C) pärmiseened. suhkru- ja munasisaldusega tainatele arvestatakse rohkem pärmi.
Söögisoodat kasutatakse koos toiduainetega (hapupiim, keefir, mahl jne) või mee- ja kookides. Happe ja kuumuse mõjul aine laguneb ja eraldub süsihappegaas, mis teeb tainatoote kohevaks ja õhuliseks. Hapu tooraine eemaldab tainast soodast jääva maitse. Segatakse enne tainale lisamist .
Küpsetuspulber koosneb söögi, ja tärklisest. Kergitav mõju on . Segatakse enne tainale lisamist jahuga. Nii küpsetuspulber, kui sooda tuleks lisada sõelutult tainale lisatavale osale jahust, sest kobestaja hakkab tainas kohe mõjuma.