Reisidokumendid, tervise- ja turvanõuded.
Siseturismiga võrreldes nõuab välisriikidesse reisimine tõsisemat ettevalmistust. Vaata Välisministeeriumi kodulehelt.
Reisidokumentide alla kuuluvad dokumendid, millega iga riik eristab oma kodanikud ja võimaldab riikide valitsustel reguleerida reisimist. Nendeks on eelkõige:
- ID-kaart - ehk isikutunnistus. Isikutunnistust Eestis väljastab Kodakondsus- ja Migratsiooniamet. ID kaardiga saab reisida Euroopa Liidus ja Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriikides. Vaata täpsemalt siit!
- Pass - Eesti kodaniku pass on eelkõige reisidokument, samuti isikut tõendav dokument. Passe väljastab samuti Kodakondsus- ja Migratsiooniamet. Pass on vajalik kui reisitakse väljapoole Euroopa Liitu. Vaata lisaks lehelt www.pass.ee
- Kui kaotan välismaal reisidokumendid, loe Välisministeeriumi kodulehelt!
Viisa - kodaniku passi tehtav märge, millega antakse õigus riiki siseneda ning seal määratud aja jooksul viibida. Viisa väljastatakse selle riigi välisesinduse poolt kuhu soovitakse reisida.
Reisija võib vajada ka transiitviisat, mis annab õiguse viibida reisil lõppsihtkohta läbitavas riigis nii kaua, kui see on vajalik reisi jätkamiseks.
ARUTELU:
Mis on Schengeni ühtne viisaruum?
Juba 1985.a otsustasid Prantsusmaa, Saksamaa, Belgia, Luksemburg ja Holland loobuda omavahelisest piirikontrollist. Alates 2007.aastast kuulub Schengeni ruumi ka Eesti. Enam-vähem ühtib ühtne viisruum Euroopa Liidu alaga. Kuid näiteks mõned riigid ei, kes on EL-s, ei ole Schengeni lepinguga ühinenud (Küpros, Bulgaaria, Rumeenia). 4 EL mitte kuuluvat riiki (Island, Lichtestein, Šveits ja Norra) on jällegi ühinenud ühtse viisaruumiga. Praegu on ühinenud Schengeni lepinguga 26 riiki.
Ravikindlustus välismaal - kõik Eesti Haigekassas kindlustatud isikud saavad Teistes Euroopa Liidu riikides vältimatut arstiabi. Selleks on vaja Euroopa ravikindlustuskaarti. Inimest välismaal koheldakse kui oma riigi kodanikku ja ta peab maksma kõik omavastutustasud (näit. vooditasu, visiidimaks jne.).
Reisikindlustus - tuleb osta enne reisile minekut, mis katab arstiabi omavastutustasud, sest Haigekassa ravikaardi alusel hüvitatakse ainult otsene raviteenus.
Reisikindlustus on vältimatu ja jaguneb kolme ossa:
- Tervisekindlustus - hüvitab ravi- ja haiglakulud, ka surnu matmiskuludvõi kojutoimetamise.
- Reisitõrkekindlustus - hüvitab reisi tühistamise, reisi katkestamise, reisile hilinemise kulud.
- Pagasikindlustus - kindlustab pagasi ja isiklikud asjad.
Vaktsineerimine - reisijate kaitseks ja haiguste leviku tõkestamiseks on paljudesse maadesse sõidukid nõutav eelnev vaktsineerimine ehk kaitsepookimine, s.o. kaitsesüstimine immuunsuse tekitamiseks vaktsiini abil. Vajalikud reisivaktsineerimised: kollapalavik, A-ja B-hepatiit, kõhutüüfus, meningokokk, marutõbi, koolra, difteeria, teetanus, lastehalvatus.
2. Mis peaks olema reisiapteegis?
Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License