Jaapani meri

MÕNED ÕNNETUSED ON ASJAOSALISTE JAOKS KATASTROOFID, KUID OSUTUVAD TEISTELE ÕNNISTUSEKS. SELLE PARADOKSI KLASSIKALINE NÄIDE ON KUBLAI-KHAANI LAEVASTIKU HÄVITAMINE 1274. AASTAL.

13. sajandil olid mongolid Ida-Aasias tõusuteel. Mongoli pealik Kublai-Khaan, suure sõjamehe Tšingis-Khaani pojapoeg, sai kogu Hiina valitsejaks pärast hiilgavate vallutuste jada 1250. ja 1279. aasta vahel, mille lõpptulemuseks oli üks suurema territooriumiga impeeriumi ajaloos. Pärast Sungi dünastia lõplikku alistamist Lõuna-Hiinas algas Khaani üsna mõistliku keskadministratsiooni ajajärk, kuid samal ajal vaatas ta ringi uute vallutuste järele. Tema pilk langes Jaapanile.

JUMALIK TUUL

Mongolitel oli põhiline väeliik ratsavägi, aga impeeriumi kasv 13. sajandil tegi vajalikuks laevastiku arendamise. 1270. aastatest alates ehitati järk-järgult sõja- ja transpordilaevadest koosnevat laevastikku ning 1280. aastateks oli see võimeline mereväeoperatsiooniks. Vahepeal oli Jaapan pälvinud Kublai-Khaani raevu, keeldudes mongolitega lepinguid sõlmimast. 1274. aastal üritas Kublai Jaapanisse tungida, kasutades selleks 900 laeva ja 33 000 sõdurit. Rängad tormid merel aga purustasid suure osa laevastikust ning 13 000 sõdurit uppus. 1281. aastal üritas Kublai uuesti proovida, ehkki palju suuremate jõududega. Ta kogus kokku 4400 laeva, mis transportisid ühtekokku 150 000 sõdurit/meremeest. Mongolite üksused suutsid Kyushus randuda ja okupeerida ala kuni Dazaifuni, 15 km Fukuoka linnast lõunas, hoolimata tõsiasjast, et Jaapani kaitse oli parem kui varasematel aastatel. Siis, just enne seda, kui mongolid alustasid oma viimast suurt rünnakut, tabas piirkonda hiiglaslik taifuun. Paljud Mongoli sõdurid olid veel merel, nii et nad tüürisid laevad ohtlikest rannikuvetest eemale. Seal pühkis taifuun minema peaaegu kõik mongolite laevad, mille tagajärjeks oli kuni 100 000 mehe surm. Taifuun hävitas mongolite vallutuspaalnid ja päästis Jaapani peaaegu kindlast okupatsioonist. Pole üllatav et jaapanlased nimetasid neid torme "kamikaze", mis tähendab "jumalik tuul".

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License