Te Wahipounamu - Uus-Meremaa edelaala

ASUKOHT - Lõunasaare edelaosa.

 

VÄÄRTUS - loodusnähtus või looduslik ilu, Maa ajaloo põhietapid, olulised ökoloogilised ja bioloogilised protsessid, bioloogilise mitmekesisuse oluline looduslik asumikoht.

 

LÜHIISELOOMUSTUS - inimese poolt vähim mõjutatud alad Uus-Meremaal. 20 tuh. km² kasvab vihmamets, 450 km² mägitaimestikukooslus. . Looduspargis elavad ohustatud ja haruldased liigid , näit. maailma ainuke kõrgmäestikupapagoi kea ja suur lennuvõimetu takaahe. Samuti on seal säilinud kunagise lõunapoolse hiidkontinendi Gondwana iidse floora ja fauna nüüdisjärglased. Kaasa arvatud kivijugapuuliigid ja pöögiperekonnad (osa neist üle 800 aasta vanad), kiivid ja lihasööjad maismaateod. Mägimaastik kujunes Vaikse ookeani ja Indo-Austraalia laama tektoonilisel liikumisel viimase 5 milj.a.jooksul. Sügavatest jääuuristustest ja liustikest kulutatud sügavalt liigendatud reljeef on selle ala eripära.

Taimestikku iseloomustab mitmekesisus ja peaaegu muutumatu seisund. 1000 m kõrgemal kuni lumeni on liigirikkd põõsastikud. Allpool on tihe kivijugapuu vihmamets. Kuivemas idaosas võsastikud ja rohumaad.

Loe lisaks!

Vaata videot!

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License