Spaa traditsioonid


Võõrkeelses kirjanduses kasutatakse juba antiikajast terminit SPA. Selle lühendi tähenduseks on toodud 3 võimalust:

 

1. SPA - tuletatud Walloonis räägitavast romaani keelsest sõnast espa, mis tähendab allikat. See sõna omakorda võib tulla Belgia linna Spa nimest, kus 14 sajandil avastati tervistava toimega kuumaveeallikad. Prantsusmaa ja Belgia vahelise sõja ajal püüdis kumbki pool hoida Spa külakest just oma tagalas. Öö varjus saadeti haavatud käsu korras kolmeks-neljaks tunniks allikatesse lebama ja hommikuks olid nad taas võitlusvõimelised.

2. SPA - võis alguse saada ladina keelsest sõnast spagere - pritsida, laiali pilduma, niisutama.

3. SPA - ladina keelsest väljendist sanitas per aquas - tervis läbi vee.

Antiikaja kreeklastele meeldis supelda merevees. Algselt olid jõukamatele privaatvannid, kuid üsna pea hakati avama suuri avalikke vanne. Vannid asusid pühades paikades ja olid pühendatud viljakusjumalatele. Hippocrates tuli välja hüpoteesiga, et paljude haiguste põhjuseks on inimese kehavedelike tasakaalutus. Tasakaalu tagasisaamiseks soovitas ta vannide võtmist, higistamist, jalutuskäike ja massaaži.

 

Alates 1800 aastast hakkas huvi vannikultuuri vastu jõudsalt kasvama. Arstid arvasid, et "Emake Loodus" on loonud iga haiguse vastu oma allika, mille vee keemilist koostist tuleb põhjalikult uurida. Arendati erinevaid ravikombinatsioone, mis koosnesoid kuumast- ja külmast vannist, taimsest vannist, muda pakkidest, aktiivsed füüsilised harjutused, massaažist ja dieedist. Ravi tehti kättesaadavaks ka tatavalistele inimestele. Mineraalvete kasutuselevõtt ja hotellide ehitamine allikate juurde muutis palju Euroopat ja Põhja Ameerikat. Igal spaa-l oli oma teater, kasiino ja promenaadid ravimajade juures. Saksamaa kuurort Baden Baden oli kontinentaalse Euroopa glamuurseim koht.

 

Arvestades maailma rahvastiku vanuselist struktuuri ja muutuse trende on tänapäeva tervishoiu politikas olulisel kohal tervise edendamine ning krooniliste haiguste ennetus- ja taastusravi, mis on kuurordimeditsiini põhiline nišš praegusaja arstiteaduses. Kuurort ei tähenda mitte ainult haigestunud organi ravi, vaid tähelepanu pööratakse patsiendi kui terviku heaolule. Kuurortravi tõhususele aitab emotsionaalselt kaasa ku

urordi kaunis ümbrus: maalilised mäed, metsad, kaunid liivarannad, pargid, jms.

 

Kaasaegne spaa võib olla luksuslik kuurort või kuurorthotell, mis asetseb loodusliku terviseallika lähedal või sisaldab endas tervistavaid tehisallikaid, hüdromassaži võimalusi, mullivanne jms. Kuurort ei tähenda mitte ainult haigestunud organi ravi, vaid tähelepanu pööratakse patsiendi kui terviku heaolule.

Pildi asukoht: www.framare.eu 

 


Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License