Vajadused
Abraham Maslow (1908-1970) oli Ameerika psühholoogia professor, keda peetakse humanistliku psühholoogia rajajaks ning kes sai eriti tuntuks seoses tema kirjeldatud vajaduste hierarhiaga. Ta rõhutas keskendumist inimeste positiivsetele omadustele.
Abraham Maslow loodud skeem inimese vajadustest ning nende järgnevusest näitab, mida me eelnevalt vajame, et mingil tasandil hästi toime tulla ja hakkama saada. Püramiidikujuline skeem on saanud väga tuntuks ning laialt kasutatavaks materjaliks erinevates inimkäitumist käsitlevates valdkondades.
Me ei saa ühtegi korrust vahele jätta ega üle hüpata, iga korrus on üles ehitatud, toetudes eelnevale ning nagu päris püramiidi, aga ka maja puhul oluline on – vundament peab olema korralik, muidu kukub ehitis ümber.
Iga järgnev korrus toetub eelnevale, kuna olukorrad elus muutuvad, võime langeda vajaduste skeemis madalamale tasemele ning siis läheb enamik jõudu selle konkreetse taseme saavutamiseks ja alles siis, kui see on olemas, saame tegeleda järgmise taseme teemadega.
Me ei tunne ennast turvaliselt kodus, kus on riid, tülid, pinged ja kus juhtuvad ebameeldivad ootamatud asjad. See olukord röövib palju jõudu ja energiat, mida vajaksime hoopis mujal edukas olemiseks.
Sama kehtib olukorrale koolis- kui last noritakse, kiusatakse, mõnitatakse või ta lihtsalt tunneb ennast väga ebakindlalt, ei suuda ta olla edukas õpingutes. Kogu jõud läheb ju lihtsalt olemisele ära.
Ebaturvaline õhkkond ja intriigid tööl loovad halvava seisundi inimese tegutsemisvõimele ja tervisele.
Turvalisuse alla saame määratleda ka inimese kindlustunde oma hakkamasaamise kohta, teadmise või teadmatuse oma toimetulekust materiaalses valdkonnas- kas ta suudab ennast ja oma peret katta ja toita. Kas vajaduse korral saan abi?
Armastus ja austus iseenda vastu on väga oluline. On öeldud, et kui sa ei austa ega armasta iseennast, ei austa ega armasta sind ka keegi teine, oled endale justkui tõkke ette pannud.
Väga erinevad asjad, mida just see konkreetne inimene oma elutöös kõige olulisemaks peab.
Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License