Kuulamistõkked
Aeg- ajalt kasutame kõik mõnda kuulamistõket, seetõttu ära ehmu, kui paljud neist tuttavad tunduvad. On hea, kui me saame ise aru, milliseid kuulamistõkkeid kasutame, siis saame ennast jälgides olukorda parandada. Järgnevalt on välja toodud põhilised kuulamistõkked.
- Võrdlemine-mõtlete, kumb on targem, asjalikum, tublim jne.
- Mõtete lugemine-ei pööra inimesele eriti tähelepanu, kuna ei usalda teda. Üritatakse välja selgitada, mida ta tegelikult mõtleb ja tunneb. "Mina mõtlen, et tema mõtleb", on alati minu mõte ja jookseb suhtlemisel ummikusse.
- Vastuseks valmistumine-pole aega oma partnerit kuulata, sest mõeldakse, mida ise järgmiseks öelda.
- Sõelumine-kuulate vaid osa partneri jutust, otsite mingeid kilde: näit. kas midagi on halvasti või viiteid sellele, mis teid ohustab. Teine moodus aga on mingit sorti teemadele lihtsalt kõrvad sulgeda, nät.kriitikale- seda justkui pole kuulnudki.
- Siltide kleepimine-kui olete oma vestluskaaslase ristinud mõttetuks, napakaks või lollpeaks, ei pööra te tema jutule kuigi palju tähelepanu. Väga oluline info võib nii kaotsi minna.
- Unelemine- kuulate poole kõrvaga, sest mõtted on mujal, kui oleme mures, väsinud või armunud.
- Samastumine-kõike, mida vestluskaaslane räägib, tõlgendatakse oma kogemuse kaudu ja kuna oma kogemus on ju nii ehe, hakatakse kohe sellest pajatama ning vestluspartneri jutt on katkestatud.
- Nõuandmine-inimene ei saa oma juttu lõpetadagi, kui ta katkestatakse ja hakatakse nõu andma. Vestluspartner tunneb end väga ebamugavalt ja halvasti.
- Väitlemine- osal inimestel on komme kõigele vastu vaielda, siia alla lähevad ka mürgised ja iroonilised ütlemised vestluspartneri aadressil, näit.: "No jälle hakkab pihta...", "Mida ma sulle rääkinud olen..." jne.
- Teema vahetamine-jutu pööratakse uuele teemale siis, kui vana on ebamugav, valus või muul moel soovimatu. Mida ka partner ei ütleks, keeldute teemasse süvenemast.
- Takkakiitmine-"Just..just..Täpselt nii...Ma tean...Muidugi oled...Täitsa lõpp..Jaa...Tõesti?" Tahate olla kena inimene, kes pakub vestluskaaslasele tuge. Tahate teistele meeldida. Ainus väljapääs on kõigega nõus olla. Selle asemel, et öeldusse süüvida, kiidate te kõigele kaasa.
Iseseisev ülesanne
Mõtle ja kirjuta endale välja.
1. Milliseid kuulamistõkkeid kasutan kodus lähedastega suhtlemisel?
2. Milliseid töökeskonnas ülemusega/koolis õpetajatega suhtlemisel?
3. Milliseid oma tuttavate ja sõpradega suhtlemisel?
Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License