Klassikalised toidud

Maroko ja Põhja - Aafrika köök on segu põliste lambakasvatajate berberite, idast tulnud moslemite, Andaluusiast kohale seilanud eurooplaste, Sudaanist tulnud mustade orjade ja Prantsumaa koloniaalvallutajate toitumise tavadest.

Põhitoiduseks on harirasupid, couscous, kana ja lambaliha, köögiviljad, mereannid, puuviljad ja magusad küpstised. Lameleib pita kuulub iga toidukorra juurde.

 


 

Harira retseptide variante on palju, tegemist on tugevamaitselise läätsesupiga.


 

 

 

Couscous (kuskus) on eeltöödeldud nisutang ning sellest valmistatud rahvusroog. Sellesse kuuluvad kikerherned, kana, kala või lambaliha ja juurviljad. Keedetakse aurus. Lihtsama couscous´i korral on aurutatud tangud koos sibula-rosina kastmega.

 

 

 


Tajin on marokolaste pajaroog, mida süüakse nii keldrikorterites kui kuningakojas. Igal perel on oma tajin´i retsept. Erinevalt couscous´ist, mida marokolased üleüldisemaks Aafrika spetsialiteediks peavad, on tajin väga berberlik toit. Tajin-potid on spetsiaalse kujuga keraamilised potid.

 

 

 

 

Maroko maiuseks on veel pastilla (kirjutatakse ka "bastilla" ja "bstilla", hääldatakse "pastija"). Krõbeda koorikuga suure piruka sisu moodustab vürtsikas puljongis keedetud linnuliha koos mandlitega. Piruka peale puistatakse tuhksuhkrut ja kaneeli, nii et iga suutäis maitseb korraga nii pehme kui krõbe, magus kui soolane.

Egiptuse hommiku ja õhtusöögid on kergemad, pere sööb ühest suurest taldrikust, mis sisaldab kas fouli, tahiinat või lihtsalt rikkalikus õlis praetud muna, mida siis igaüks oma saiatükiga püüab.
Foul tähendab araabia keeles uba ning ka erinevaid oaroogi. Süüakse saiatükki fouli sisse kastes.

 

 

 

Tahiina on seesamiseemnetest valmistatud saiakaste.

 

 

 

Idaaraablaste põhitooraine on bulgur ehk keedetud nisutang. Peale keetmist seda sageli tambitakse peenemaks. Kuulub tabbouleh-salati koostisesse. Tähtsaimad põhitoorained on kana ja lammas. Köögiviljadest baklažaan ja tsukiini. Roogades on selgelt äratuntavad veel sibul ja küüslauk. Palju on kasutusel jogurtit ning jogurtijooke. Klassikaliseks roaks on hoummous ehk kikerhernestest pasta.

Levinuimaks toiduks on falafel – põldubadest, küüslaugust, sibulast ja koriandrist koosnevast püreest õlis küpsetatud pallid. Tavaliselt serveeritakse falafelid pitaleiva vahel koos köögiviljadega, nagu näiteks traditsiooniline “Iisraeli salat” tomatitest, kurkidest, sibulatest. Peale pannakse tahiina kaste segatuna seesami seemnetega.

 


Saudi-Araablased pakuvad gurmeerestoranides vahelduseks kaameliliha, kaameli maksa, kaameliburgereid ja kaamelipiimašokolaadi.
Idapoolsete araabiamaade kööki peetakse taimetoitlaste paradiisiks, taimetoitude mitmekesisus ja rohkuse poolest.

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.5 License