Üldiseloomustus

iDevice ikoon Üldiseloomustus

 

Elusorganismides on tuvastatud üle 70 keemilise elemendi.Inimene saab neid toidu, joogivee ja sissehingatava õhu kaudu, mineraalaineid ei saa elusorganismid ise sünteesida.

Enim on inimkeha koostises süsinikku, vesinikku, hapnikku, lämmastikku, fosforit ja väävlit.Neid nim. biogeenseteks elementideks ehk põhibioelementideks, sest nad moodustavad 96...98% organismi elementaarkoostise.

Keemilised elemendid esinevad organismis aatomite ja ioonidena või keerukate kompleksühendite koostises. Vastavalt sisaldusele organismis jaotatakse bioelemendid makro- ja mikroelementideks. Bioelementide jaotuse aluseks võib olla ka nende päevane vajadus. Makroelemente vajatakse päevas üle 1000 mg, mikroelemente alla 100 mg.

Keemilise elemendi toime sõltub saadavast kogusest. Organismile on kahjulik nii bioelemendi puudus kui liig. Näiteks on keedusool (NaCl) vajalik toidulisand, kuid 300g ühekordse annusena on inimesele surmav. Normaalseks elutegevuseks on bioelemente vaja saada optimaalses kontsentratsioonis.

Loe Tervise Arengu Instituudi uuringu andmeid.


Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License