Toksilised mikroelemendid organismis
Toksilisteks mikroelementideks on :
As, Cd, Hg, Pb.
Nendest elementidest on arseeni (As) biofunktsioon määratletud:ta osaleb vereloomes, on seotud hemoglobiini sünteesiga organismis. As leidub kalades, koorikloomades, punapeedis ja suurelehelistes taimedes.Arseen alandab aga Hg- ja Pb-ühendite toksilisust.
Kaadmium (Cd) on ohtlik nii metalli kui ka ühendina.Ta asendab luudes kaltsiumi ning põhjustab luudefekte ja lastel lülisamba kõverdumist, naha ekseemi, kõrgendab vererõhku. Lisaks toiduainetele ja joogiveele satub inimorganismi Cd ka sigaretisuitsust.
Elavhõbe (Hg) on mürgisemaid elemente nii metallina kui ka ühendite koostises. Hg mõjutab neerude, seedeorganite, kesknärvisüsteemi ja südame tööd. Hg-mürgitusega kaasnevad nägemis- ja tasakaaluhäired, hammaste ja juuste väljalangemine. Keskkonna saastamisvõimalusi Hg mõjul on palju: purunenud termomeetrist või päevavalguslampidest pärinevad Hg tilgad, taskuarvutite ja elektronkellade patareid, kivisöe põletamine.
Plii (Pb) on toksiline element, mida organism saab sissehingatava õhu, vee ja toidu kaudu. Mürgised pliiühendid satuvad õhku autobensiini heitgaasidest. Õhust satuvad need pinnasesse ja vette, sealt taimedesse, taimede kaudu loomadesse ja lõpuks toidu koostises inimorganismi. Plii kahjustab närvisüsteemi, vereringet, hemoglobiini sünteesi. Pb-mürgituse kaasnähtusteks on agressiivne käitumine, nägemishäired hämaras, soodumus neeru- ja maovähi tekkeks.
Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License