Hiina piirkondlikud toidud
1. Põhja-Hiina toidud
Põhja-Hiina keskuseks on Peking. Piirkond on põllumajanduslikus mõttes suhteliselt viljatu, elades pidevalt talvise külma, suvise kuivuse ja "kollase draakoni" üleujutuste ohu all.
Tähtsamad toorained on nisu ja hirss ning neist valmistatud nuudlid, leivad ja pudrud. Rannikul asuv Shandong ´i piirkond on natukene viljakam ning see varustab pealinna puu- ja köögiviljadega, mereandidega. Toorainetest võib veel nimetada soolased oapastad, sojakastmed, äädikas, talisibul ja küüslauk. Nuudlid serveeritakse vütsikate kastmete ja võietega. Märkimisväärne välismõju sellele piirkonnale on olnud põhjavallutajate - mongolite ja mandžude - köögil. Lamba- või talleliha müüakse tänapäeval grillvarrastena tänavatoiduna või küpsetatakse vokis ja serveeritakse pannkoogi vahele keeratuna. Ka Mongoolia tulepada võib tänavatoiduna kohata.
Pekingi tuntuim roog on muidugi Pekingi part, teine kohalik omapära on "kerjuse kana". Käepäraste täidistega täidetud ja maitsestatud terve kana keeratakse lootoslehe sisse, seejärel kaetakse savikihiga ja asetatakse lõkkeasemele tuha sisse küpsema.
Pekingi tänavatoidule on tugevaks kontrastiks muidugi Keelatud linna müüride vahel arenenud keiserlik toidukultuur.
2. Ida-Hiina toidud
Ida-Hiina võimsaimaks keskuseks on sadamalinn Shanghai. Tõeliselt ehedat Shanghai rooga on raske välja tuua, sest tegemist on väga noore linnaga. Linna toidupärimuses peegelduvad Jangtse viljakad orud, mis on andnud nime ka piirkonnale "kala ja riisi maa". Toidukultuuris on riisi kõrval ka nisu ja mitmesuguseid köögivilju: paksoi, bambus, oad, kõrvitsad... Iseloomulikud märksõnad on hea kalavalik, magevee karbid Jangtse rannikult, Shanghai kuulsaim mereand hiina villkäppkrabi ja teised värsked mereannid ookeani rannikult. Villkäppkrabisid on saada vaid kuu aja jooksul igal sügisel. Piirkonnas kasvatatud partide, kanade ja põrsaste liha peetakse parimaks. Jinhuani soolasink võistleb hõrgu maitse poolest Yunnani piirkonna singiga. Regioonile on iseloomulik pajas hautatud magushapud road. Suurem osa Hiina sojakastmetest toodetakse idas. Riisiveinist või mustast Chinkiangi äädikast tulevat haput maitset tasakaalustatakse suhkruga. Piirkonna delikatesside hulka kuuluvad Wuxi sojakaste, riisiveinis hautatud põrsaliha, Yangzhou "lõvipea"- lihapallid, Hangzhou Läänejärve karpkalad ja Hiina parim roheline tee Dragon Well. Shanghai on väga rikas suupistete poolest - jiaozid, nuudliroad, aurutatud klimbid.
3. Lääne-Hiina toidud
Seda piirkonda ühendab ühine joon - tulise sichuani pipra laialdane kasutamine toiduvalmistamisel. Siin valmistatakse küüslaugust, äädikast, tšillist ja talisibulast "kalamaitselist" kastet, mida serveeritakse köögiviljade kõrvale. Tšillipipra tõid Hiinasse portugali maadeavastajad. Piirkond on põllumajanduslikult viljakaim Hiinas, kasvatatakse palju riisi. Edela-Hiinas elab enim erinevaid etnilisi inimrühmi kui kuskil mujal Hiinas. Sel põhjusel on see ainus piirkond, kust võib leida ka piimatooteid nt kitsejuustu. Islami mõju on märkimisväärne, seetõttu süüakse enam ka kitseliha ja kuivatatud veiseliha. Yunnani sink on üle maa kuulus.
4. Lõuna-Hiina toidud
Lõuna-Hiina, eriti Guangdongi toitu tuntakse kui maa parimat. Subtroopiline kliima võimaldab aastaringselt kasvatada aedvilju ja riisi. Lisaks pikk rannik, mis varustab värske kala ja mereandidega. Toidu värskust rõhutatakse vaid imeväikese koguse ingveri, küüslaugu ja talisibulaga. Tugevamaitselised kastmed nagu soja- või tšillikaste serveeritakse eraldi, et sööja saaks ise maitsestada vastavalt soovile.
Soosituim lihaliik on sealiha, sellele järgneb part. Guangzhou (Kantoni) ja Hongkongi suurim delikatess on dim sum, täidetud tainataskud.
See mida pakutakse Chinatowni restoranides üle maailma on pärit Hiina lõunarannikult. See, mida oleme läänes tundma õppinud kui Hiina kööki, on enamasti nende kolme miljoni väljarändaja kulinaarne pärand, kes Gangzhou sadamalinnast suundusid laia maailma. Väljaspool Hiinat on populaarsed ka traditsiooniline uusaasta pidustuste roog - kevadrullid. Kevadrullid sümboliseerivad siidiussi kookonit. Uusaasta pidustuste paiku väljuvad just siidiussid kookonist.
Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License