Linnumunad ja munatooted


Toiduks tarvitatakse kana-, kalkuni-, hane-, pardi-, vuti ja jaanalinnu mune.

Muna põhilised koostisosad on koor 11% munamassist, munavalge 57% rebu 32%. Kõik munad on hästi omastatavad ja kergesti seeditavad.

Kanamunad sisaldavad keskmiselt 12,5% täisväärtuslikku valku, 11,5% rasva (rasvaga kaasneb kolesterool) 0,7% süsivesikuid (glükoos ja glükogeen), 0,8% mineraalaineid, 74% vett ning A-, B-rühma, D- ja E-vitamiine. Kanamuna mass kõigub olenevalt kana tõust 35 - 85g piires. Jaanalinnu muna mass võrdub 22- 24% kanamuna massiga.

Kanamune liigitatakse olenevalt massist kaalukategooriatesse : XL kuni 73g ja rohkem, L - 63 - 73g, M- 53 - 63g, S- 45 - 53g ning olenevalt kvaliteedist ekstra e. E, A ja B klassi. Munad võivad olla värsked, konserveeritud või kuumtöödeldud. Standardi nõuetele mittevastavateks, kuid toidukõlblikeks, loetakse alakaalulised alla 45g munad, lubatust suurema õhuruumiga, koore külge kuivanud rebuga, tugevasti vigastatud koorega ja B klassi nõuetele mittevastavad munad, mida võib kasutada ümbertöötlemiseks.

Munatooted on munapulber, omletipulber ja külmutatud munamass.

Munapulber võib olla nii kogu munast kui rebu- ja munavalgepulber.

Säilitamine

Mune säilitatakse puhastes ja kuivades ruumides temperatuuril 8-12°, mitte üle ühe kuu.

Munakollane sisaldab rohkesti inimesele vajalikku letsitiini, mis on meile hädavajalik rakkude koostises ja normaalseks ainevahetuseks. Letsitiini vajame hea mälu ja mõtlemisvõime tarvis.

   
 Kanamuna  Vutimuna

 

Võrdle!

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License