Krakatau
KRAKATAU PURSE 1883. AASTAL ON ÜKS SUUREMA JÕUGA GEOFÜÜSIKALISI SÜNDMUSI MAAILMA AJALOOS.
Krakatau asus Sunda väina vetes Indoneesias, Jaava ja Sumatra saarte vahel. Üle miljoniaastase ajaloo vältel arenes see kõigepealt koonilise kujuga mäeks, mis kõrgus 1828 m üle merepinna, kuni pursked taandasid selle mitmeks väikeseks koonuseks ja pinnavormiks, mis üle veepiiri ulatusid ja koos vulkaanilise saare moodustasid. 1883. aastaks oli selle maksimaalne kõrgus üle merepinna 813 meetrit.
TOHUTU PLAHVATUS
1883. aasta mais hakkas Krakatau pärast peaaegu kahesaja-aastast vulkaaniperioodi purskama. Suur plahvatus registreeriti 20. mail ja 19. juunil oli veel purskeid, kuid ehkki need olid arvestatava suurusega seismilised sündmused, polnud ükski neist võrreldav sellega, mis järgnes 26. augustil, kell üks pärast lõunat hakkas Krakatau vulkaanist tulema rida järjest tugenevaid purskeid, millest üks paiskas tuhapilve 27 km kõrgusele. Siis, 27. augustil kell 10 hommikul saar samahästi kui lendas tõeliselt kohutavas purskes tükkideks. Plahvatuse müra oli kuulda nii kaugele kui Rodrigueze saarel India ookeanis, 4653 km krakataust eemal. Tohutu 80 km kõrgune tuhasammas jõudis atmosfääri ning plahvatuse lööklaine registreerisid kõik barograafid, mõned tabasid isegi õhulainete liikumist viis päeva pärast plahvatuse toimumist. Plahvatus paiskas ka välja 21 kuupkilomeetrit vulkaanilist materjali ning üle 800 000 ruutkilomeetrist territooriumit mõjutas tuhasade. Vee peal hulpiv pimss oli tõepoolest nii tihe ja laigud piisavalt paksud, et kanda inimesi ja peatada laevu. Üle kogu maailma oli teateid imelistest päikeseloojangutest ja globaalne temperatuur langes 1,2 kraadi Celsiuse järgi.
LAIEM MÕJU
Krakatau plahvatus oleks võinud olla lihtsalt uskumatu vaatemäng, kui see poleks tekitanud tohutut tsunamit, mis oli kuni 40 meetrit kõrge. Tõusulainetest teatati nii kaugel kui Lõuna-Ameerikas ning Jaavat ja Sumatrat laastavad lained, mis tapsid üle 36 000 inimese. Krakataust jäi pärast plahvatust vähe järele ning see maa, mis veepiirist ülespoole jäi oli niivõrd tuhast lämmatatud, et seal ei saanud olla elu. Vulkaaniline tegevus jätkub selles piirkonnas tänapäevani, ehkki väljavaated Krakatau suuruseks purskeks on õnneks väikesed.
Loe lisaks Wikipediast!
Vaata kaarti Krakatau saarest enne ja pärast vulkaanipurset!
Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License