Kuningate ja nende favoriitide panus gastronoomiasse
Vanimaid kindlalt õukonnaga seotud roogi lõi Charles VII favoriit Agnès Sorel (1422-1450). Ta veetis päevi lossi köökides ise süüa valmistades. Agnès Sorel gastronoomilise terminina tähendab omlettides või linnulihapuljongites kasutatavaid lisandeid. Need on võis praetud šampinjonid, keele-, linnuliha- ja trüflilaastud või linnulihast knellid. Crème Agnès Sorel on tänapäeval sagedasti koorega parandatud veloutésupp, mille lisanditeks on kana- või vasikaliha ning keedetud keele ja šampinjoni laastud. On ka tänapäevaseid tuletusi näiteks supp valmistatakse selge puljongiga aga täidisained samad, mis veloutésupil ja timbale Agnès Sorel. Viimane on loodud Beauté-sur-Marne linnas, mis oli Agnès´i elupaigaks.
Kuningas Louis XV oli vaimustunud lillkapsast ja nii tema viimase favoriidi madam du Barry (1743 - 1793) köögis valmis see väga erinevatel viisidel. Madam´i köögis oli lilkapsas liharoogade põhilisand.
Madam du Barry köögile lasub ka au esimest korda valmistada Cordon Bleu´d. See retsept on püsinud muutumatuna: õhukeseks vasardatud vaskalihalõikude vahele (või taskusse) oli madam´i kokk pannud täidiseks viilu Gruyère´i tüüpi juustu ja sinki, peale seda kloppis ja praadis selitatud võis. Kuningas sattus uuest leiutisest vaimustusse niivõrd, et ütles, et see tegija on teeninud välja Prantsusmaa kõrgeima aumärgi l´Ordre du Saint-Esprit (Püha Vaimu ordeni), mida kantakse sinise paela küljes. Kuninga hämmastus oli veel suurem, kui tuli välja, et kokaks on naine. Sellel perioodil oli see midagi ebatavalist.
On üldine arvamus, et koha à la Walewska on sündinud Napoleon I armsama Poola krahvinna Marie Walewska köögis. Napoleonil ja Mariel oli poeg Alexandre (1810 - 1868), kes oli teise keisririigi ajal Prantsusmaa välisminister. Tema kokk oli hoopis see, kes selle roa lõi. Valmistati kalapuljongis hautatud merikeele fileest, mis kaeti homaarivõiga maitsestatud Morney-kastmega. Tänapäeval on viimane asendunud munakollasega tihendatud kalavelouté, kuhu maitseks on lisatud kuiva valget veini või mõnelpool prantsuse vermutit. Kala gratineeritakse ja kaunistatakse homaaride, krevettide ja trühvlitega. Lisandiks düšesskartulid. Tänapäeval selle retsepti alla sobivad kõik valge lihaga kalad.
Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License