Rukkileib
Leib on meil üldnimetus rukkijahust toodetele.
Leivana käsitleti algselt kas vormis või ahju põrandal küpsetatud juuretisega kääritatud toodet. Tänapäeval on leiva mõiste laiem.
![]() |
![]() |
![]() |
Algupärane leivategu |
Leivategu Vanas-Egiptuses |
Pagarikoda keskajal |
Pilt clipart-history.com |
Pilt theegyptianchronicles.com |
Pilt chemindesmuguets. |
Leiba tunti väga ammu. Muistsete egiptlaste ja foiniiklaste leivateokunst läks edasi heebrealastele, sealt kreeklastele ja umbes 170 aastat eKr. roomlastele. Iidsetest aegadest on inimesed suhtunud leivasse suure austusega. Leiba on võrreldud kulla, päikese ja elu endaga. Paljudel rahvastel on nende mõistete jaoks ühesugune sümbol - ring, mille keskel on punkt. Leiba hoiti, temast lauldi, leivaga võeti vastu kalleid külalisi või mindi uut kodu sisse õnnistama (viidi soola, leiba). Kui leivapaluke juhtus maha kukkuma, tõstis eesti mees leiva üles ja andis sellele suud.
Leiva küpsetamisel kasutati algselt odra- või nisujahu. Alles peale suurt rahvaste rännet (4.-7. saj. pKr) ilmus kasutusele rukkijahu. Just rukkileib muutuski kuni 18. sajandini üldtunnustatuks toiduks. Siis aga siirdusid nii mõnedki suurrahvad nisuleiva juurde tagasi.
Enne ahju leiutamist küpsetati leiba koldel õhukese paistekakuna. Algselt tehti leiba kääritamata taignast (hapendamata leib). Nt. juudid küpsetasid paasapühadeks nisupüülist ja veest leiba - matzahi. See oli õhuke, kuiv, hapendamata ja soolata leib, mida juudid olevat Egiptusest Palestiinasse põgenedes pärimuse järgi päikesepaistel küpsetanud.
Sõna "leib" on laen germaani keelest.
Eesti alaldel söödi meie ajaarvamise esimesel aastatuhandel odrakaraskit (lamedat soodaleiba), mida hiljem, (umbes II aastatuhande algul) asendus see rukkileivaga. Feodalismi ajal, kus eesti talumees põhiosa oma viljast mõisa pidi viima, aganaleiba. Puhast rukkileiba tehti ainult suurteks pühadeks. Nälja-aastail, kus rukkisaak ikaldus, lisati aganaleivale sammalt, kanarbikku, tammetõrusid ja sõnajalgu. Meie põhjamaise kliima tõttu kasvavati põhiliselt rukist, kaera ja otra.
Leivategemisel tõrjus rukis kõik teised teraviljad välja, kuna rukkitaigen
hapnes hästi (palju suhkruid) ja leib säilis kaua.
Taluperedes küpsetati leiba tavaliselt kord nädalas laupäeviti, olenevalt pere suurusest korraga 6–10 pätsi, millest igaüks kaalus 2–5 kg. Varasematel aegadel reheahjus küpsetatud leivapätsid olid suuremad ja ümmargused, hilisemates väiksemates ahjudes küpsetati veidi väiksemaid ja piklikke leibu.
Sajandeid oli igapäevase leiva küpsetamine olnud raske käsitöö. Esimesed suured leivatöökojad ehitati 18. sajandil Euroopa sõjaväe tarvis. Alles 19. sajandi keskel tekkisid esimesed mehhaniseeritud leivatehased.

Leibu on võimalik klassifitseerida:
- kuju järgi (osaliselt määrab selle ära tehnoloogia) (vormileib, põrandaleib)
- tehnoloogia järgi (haputaignaleib, peenleib)
- jahu järgi (rukkileib, nisuleib)
- päritolumaa järgi
Leibade jaotus kuju järgi:
Vormileib - tainas valmistatakse pehmem, kui põrandaleiva oma. Vorm annab leivale küpsemise ajal vajaliku kuju. Valmis vormileib on niiskema konsistentsi ja suurema poorsusega. Üldjuhul on ka happesus kõrgem. Vormis valmistatakse ka röstleibu. Röstleiva taignale on lisatud jahuparandajaid, et leib oleks õhulisem.
Põrandaleib - leivataigen on tihke. Küpsenud leib on väiksepoorilise ja kuivema sisuga, kui vormileib.
Koorikleivad - on väikesed leivad, mis koosnevad kahest koorikust, mille vahel on õhuke, mahlakas sisu. Koorikleibu valmistatakse samuti pehmemast taignast, kuid taigna käärimisaeg on lühem ja juuretise ning pärmi osakaal suur. Koorikleibadel on palju maitseid. Erinevaid maitseid saadakse seemnete ja linnasejahu lisamisega.
Näkileib - neljakandiline kuivikleib
Leibade jaotus valmistamise tehnoloogia järgi:
- haputaigna leib (vedela juuretisega) - juuretis (piimhappebakteri abil) tagab taignas olevate suhkrute käärimise, mille tulemusel taigen hapneb ja kerkib kohevaks. Puhas, hapendatud rukkileib on suhteliselt raske ja niiske sisuga, kuid säilib hästi.
- kuivjuuretise ja pärmiga leib - juuretis kääritab rukkitainast ja pärmi abil kerkib see kiiremini kohevaks. Sellepärast on leib vähem happeline ja kohevam kui hapuleib. Enamasti meil kauplustes müügil olevad leivad.
- Kääritatud keeduleib (peenleib, magushapu leib) - osale rukkijahule kallatakse peale keev vesi ja seejärel lisatakse jahtunud keedusele juuretis. Sellisel moel saadakse väikese happesusega, magusam, heledam ja pehmema sisuga leib.
Tehnoloogiat valides peab arvestama ka jahu omadusi.
Leibade jaotus jahu järgi:
-
rukkipüülileib ehk peenleib (sageli lisatakse maitseks köömneid)
-
rukkikroovjahust leib (enamus vormi- ja põrandaleivad)
-
rukkitäisterajahust leib
-
rukki - nisujahusegust leib
-
teradega leib ehk täisteraleib - nii vormi-, põranda-, kui koorikleivad
-
teraviljasegust leib
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Rukkikroovjahust
vormileib |
Täisterarukki
põrandaleib |
Täistera
vormileib |
Saare peenleib (keeduleib) |
Pilt Leibur.ee |
Pilt Hagar.ee |
Pilt Leibur.ee |
Pilt saareleib.ee |

Kõige lihtsam leib koosneb madalama astme rukkijahust, joogiveest ja keedusoolast. See leib on hapukas, sest leiva valmistamisel kasutatakse juuretist, mitte pärmi. Mida lihtsamast jahust, seda hapukam.
Täisteraleivas on palju B-vitamiine. Mineraalainetest fosforit (P), rauda (Fe), magneesiumi (Mg)ja tsinki (Zn).
Rukkileivas on palju lahustumatuid kiudaineid. Kiudained soodustavad seedimist, puhastavad hambaid ja igemeid, annavad täiskõhutunde ja sisldavad vähe toiduenergiat. Iga inimene vajab päevas 30 g kiudaineid. Selle saab kätte, kui süüa 300 g leiba päevas.

Kodust haputaignast rukkileiva valmistamist vaata siit: http://video.delfi.ee/video/zdzRYj2v/
Siit saad veel vaadata õppefilmi rukkileivast http://www.keskkonnaharidus.ee/?569
Vali link "Loodusfilmid Keskkonnaministeeriumi kodulehel", vali sealt pakutavate filmide hulgast (tähestiku järjekorras) "Rukkileib" ja lae alla.
Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License