Sai

iDevice ikoon Saia valmistamine

 


Saia küpsetatakse nisujahust. Kvaliteetne nisujahu sisaldab palju kleepvalku. Selline jahu on suure veeimamisvõimega ja moodustab elastse taigna, mida on hea sõtkuda.

Üks tähtsamaid nisujahu omadusi on gaasitekitamise võime. Pärmitaignas käärivad suhkrud. Käärimisel eraldub süsihappegaas, mis kobestab tainast.Taina käärimisel paljunevad pärmiseened ja kääritavad suhkruid. Seetõttu suureneb taina maht. Käärimiseks on soodsaim temperatuur+25°C (taigna kerkimistemperatuur).

Kerkinud tainas tükeldatakse ja vormitakse soovitud kujuga toodeteks.


Sai Pilt fazer.ee
 

 

Küpsetamise algperioodil suureneb saia maht. Küpsetamisel kliisterdub tainas olev tärklis ja valgud kalgenduvad. Kui temperatuur on küpsemise alguses liiga kõrge, siis moodustub koorik liiga kiiresti, sees jätkub käärimisprotsess, mille tõttu koorik lõheneb. Kui ahju temperatuur on liiga madal ja koorik moodustub väga aeglaselt, siis saadakse kokkuvajunud ja kuju kaotanud sai, nn "sai kerkis üle". Saia kooriku moodustumist saab reguleerida ahju niiskusega. Niiskes ahjus moodustub koorik aeglasemalt.

Küpsemisel tekivad lõhna- ja maitseained ning saia koorik tumeneb suhkrute karamellumise tõttu. Kooriku värvus sõltub taigna suhkrusisaldusest. Mida rohkem suhkrut, seda tumedam koorik.

Läikiva koorikuga saia saab siis, pintseldaa taignatoode, enne ahju panekut lahtiklopitud munaga üle. Läikiv koorik tagab hea saialõhna pikema säilimise.

Saiataignale võib toiteväärtuse ja atraktiivsuse tõstmiseks lisada erinevaid lisandeid: idandatud terasid, kliisid, seemneid, täistera jahu, köögiviljapüreesid, kohupiima või juustu.


iDevice ikoon Saiatoodete kvaliteedinäitajad
  • kuju peab vastama toote liigile
  • värvus helekollasest pruunini, mitte kõrbenud
  • sisu läbiküpsenud, elastne, poorne, ilma tühimiketa, käega katsudes kuiv
  • ilma kõrvalmaitseta
  • ilma kõrvallõhnata
  • bioloogiliselt ohutud (ilma hallituse, haigustunnuste, kõrvallisanditeta)
  • suur sai ei tohi olla kõver ega külgpragudega

iDevice ikoon Saiatoodete liigitus



Mage sai ehk lauasai Röstsai Täistera sai Sepik Kukkel
Pildid Leibur.ee
       

1. Magedad saiad ehk lauasaiad - tavalised, batoonikese tüüpi, pealt lõigetega saiad. Sobivad igapäevaseks võileiva aluseks. Nt. Kirde sai, Perenaise sai, Wabariigi sai jne.

2. Magusad saiad - batoonikese tüüpi või palmitsetud saiad, mille taignasse on lisatud rohkem suhkruid ja näiteks rosinaid. Nt. kohupiimasai, Juubeli sai, Rosinasai jne.

3. Röstsaiad - neljakandilised vormis küpsetatud, viilutatud saiad, mis sobivad röstimiseks. Koorik muutub röstimisel krõbedaks ja sisu kergeks ning pehmeks.

Vaata reklaami Leiburi Kuldse röstsaia kohta siit: http://www.youtube.com/watch?v=NfirXF112L0

4. Sepikud - on lihtjahust ja I sordi nisujahust valmistatud tumedamad nisuleivad. Sepikute valmistamisel kasutatakse mitmesuguseid jahusegusid ja lisandeid. Sepikud on organismile kergelt omastatavad ja kõrge toiteväärtusega, seega tervisele kasulikud. Eesti rahvuslik leivaliik. Sepikuid on erinevaid:nt. linaseemnetega, kliidega, terasepik, seemnesepik jne.

5. Täisterasaiad - võivad olla nii batoonikese tüüpi, kui röstsaiad. Valmistatakse täistera nisujahust, võib olla lisatud seemneid või erinevate viljade helbeid. Nt. Ela täisterasai.

6. Kooriksaiad - lamedad saiad, kas ümmargused või neljakandilised, keskelt pooleks lõigatud. Kooriksaiad on rikastatud erinevate lisanditega: seemned, kliid, riivitud porgand jne. Nt. Seemne Siiri, Porgandi Pille.

7. Röstkuklid - õrna ja pehme sisuga kuklid, mis on rikastatud erinevate lisanditega ja lõigatud keskelt pooleks. Nt. Mitmevilja röstkukkel, Kaera-juustu röstkukkel

8. Kuklid ja pirukad - Kuklid võivad olla erinevate lisanditega nt. rosinad, juust, kliid jne. või kiirtoidu valmistamiseks mõeldud nt. hamburgeri või hot-dogi sai. Pirukad on erinevate täistega.


iDevice ikoon Eelküpsetatud ehk bake-off tooted

Eelküpsetatud ehk bake-off saiatoodete valmistamisel on küpsetamise protsess lühendatud – tooted on eelnevalt osaliselt valmis küpsetatud. Taigna valmistamine, kergitamine ja ahjust tuleva toote jahutamine toimub kindla režiimi järgi. Seda nii, et peale järelküpsetamist tuleksid esile toote parimad omadused. Järelküpsetamise aeg on lühike – suurematel pagaritoodetel 10–12 minutit, kuklitel ja väikesaiadel 5–6 minutit.

Eelküpsetatud tooteid müüakse meie kauplustes sügavkülmikutes.


Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License