Ginkopähkel
Ginkopähkel kasvab dekoratiivsetel, kuni 50 meetri kõrgustel puudel Aasias. Tegemist on miljoneid aastaid vana liigi viimaste esindajate -hõlmikpuudega. Metsik hõlmikpuu kasvab tänapäeval veel ainult Hiinas. Püha puuna istutatakse seda parkidesse ja Budda templite lähedusse nii Hiinas kui Jaapanis. Hõlmikpuu märkimisväärset pikka iga seletab aeganõudev paljunemistsükkel, mis kestab üle 1000 aasta. Lisaks veel asjaolu, et puu on vastupanuvõimeline putukatele, bakteritele ja viirustele. Tänapäeval kasvatatakse hõlmikpuid USA-s ja Austraalias. Et ginkopähklid on läänemaailmas harva saadaval, pole need seal kuigi tuntud.
Ginkopähkleid ümbritseb lihav oranžikaskollane membraan, mis eemaldatakse valminud pähklitelt. Välimise kesta all on väga kõva ja sile, kreemja tooniga ovaalne kest, milles paikneb kollakasroheline, umbes oliivi suurune tuum. Ginkopähklit katab õhuke pruun kest. Pähklil on kergelt vaigune maitse.
Kuula hõlmikpuu kohta raadiosaadet (Vikerraadio arhiivist: "Kuula rändajat" 07.12.2003) siit.
|
||
Hõlmikpuu Pildid: commons.wikimedia.org |
Ginkopähkel membraanis
|
Ginkopähkel Pilt: flickr.com |
Et ginkopähkleid oleks parem koorida (kui seda on vaja teha), asetage need paariks sekundiks keevasse vette.
Tavaliselt röstitakse ginkopähklid enne söömist või toiduvalmistamist. Neid lisatakse suppidele, Aasia köögiviljaroogadele, kala-, mereanni-, sealiha- ja linnulihatoitudele. Jaapanlased, kes kasutavad ginkopähkleid rohkesti ja mitmel viisil, söövad neid ka dessertpuuviljadega.
Hoidke ginkopähkleid õhukindlalt suletud nõus jahedas ja kuivas kohas.
sisaldavad 100 g kohta
10,4 g valku
2,2 g rasva
74 g süsivesikuid
0,6 g kiudaineid
12,5 % vett
356 kcal toiduenergiat
Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License