Päevalilleseemned

Päevalill (Helianthus annuus), inglise keeles Sunflower

 

Päevalill on üheaastane taim, mis pärineb Mehhikost ja Peruust ning seda peetakse üheks esimeseks kultuurtaimeks, mida USA aladel kasvatama hakati. Indiaanlased on kasutanud päevalille erinevaid osi - seemneid, varsi, õisi, juuri - üle 5000 aasta. Euroopas hakkasid päevalilli esimesena kasvatama hispaanlased 15. sajandil. Taime kaubanduslik väärtus on suur, sest selle seemnetest pressitav õli sisaldab rohkesti polüküllastumata rasvhappeid, õitest saab malaaria ravimiseks vajalikku ainet ja õielehti kasutatakse värvitööstuses.

Päevalille (päikese lill) korvõisiku läbimõõt võib ulatuda kuni 50 cm ja taim ise kasvab 1-6 m kõrguseks. Korvõisik sisaldab tuhandeid kõrvutipaiknevaid putkõisi. Putkõite ketast ümbritsevad kollased keelõied. Igast putkõiest moodustub sõltuvalt liigist hallikasroheline või must seeme, mida ümbritsevad hallid või mustad koored, millest mõnel on mustad või valged triibud. Kesti katvast nektarist toituvad mesilased.

Helianthuse perekonnas on üle 100 liigi, kuid ainult kahte liiki loetakse päevalilleks - Venemaalt pärit õlitaime ja Ameerika liiki, mille suuri seemneid kasutatakse toiduks ja linnusöödaks.

Kuula päevalille kohta raadiosaadet (Vikerraadio arhiivist: "Kuula rändajat" 13.03.2005) siit.


Päevalille korvõisikud

Pildid: T.Sootalu

 

Päevalille seemned


 

iDevice ikoon Päevalilleseemnete kasutamine ja säilitamine
Päevalilleseemneid saab kasutada naturaalselt ja röstitult, tervelt ja tükeldatult, jahvatatult ja idandatult. Päevalilleseemneid võib lisada peaaegu igale toidule. Levinud on nende lisamine salatitele, leivale ja teistele küpsetistele. Peale selle võib päevalilleseemneid lisada täidistele, külmadele kastmetele, juurviljaroogadele. Jahvatatud päevalilleseemned segatakse jahuga, et teha pannkooke, küpsiseid ja kooke. Päevalillede õienuppe süüakse nagu artišokke.

Päevalilleseemnetest valmistatakse halvaad.

Säilita koorega päevalilleseemneid jahedas kuivas kohas. Kooritud seemneid hoia külmikus.



Päevalille õli

Pilt: buhaxrefinedoils.com

Seemneleib

Pilt: 123rf.com

 


iDevice ikoon Päevalilleseemnete toiteväärtus
Päevalille seemned B1 (tiamiin), Mg, B9 (foolhape), B5 (pantoteenhape), Cu, P, K, Zn, Fe, B3 (niatsiin) ja B6 -vitamiin

sisaldavad 100 g kohta

22,8 g valku

49,6 g rasva (85% küllastumata rasvhappeid)

18,8 g süsivesikuid

13,2 g kiudaineid

5,4% vett

586 kcal toiduenergiat

Suure kaaliumisisalduse pärast soovitatakse tarvitada kõrge vererõhu puhul. Rahvameditsiinis on päevalilleõli kasutatud palavikualandajana.


Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License