Pistaatsiapähkel

Pistaatsiapähkel (Pistacia vera), inglise keeles Pistacia nut

Väike-Aasiast pärit heitlehine pistaatsia on 5-10 m kõrgune puu. Pistaatsiapuu kasvab kõige paremini kuumas kuivas kliimas ja mägistel aladel. Põuale vastupidav pistaatsia on väga külmakindel. Sobivas keskkonnas võib pistaatsiapuu kasvada enam kui 150 aasta vanuseks.

Pistaatsiapuu kasvab metsikult Venemaa ja Kesk-Aasia mägipiirkondades ja seda kasvatatakse enamikus Kesk-Aasia ja Lähis-Ida riikides, Vahemeremaades ja USA-s, eriti Californias.

Pistaatsiapähkli viljad on botaaniliselt luuviljad, mis meenutavad pisut mandlit. Pistaatsiapähklid kasvavad kobarates ning neid korjatakse käsitsi või masinatega, mis pähklid puu otsast alla raputavad. Pärast korjamist pähklid leotatakse, et eraldada punakas või kollane koor. Seejärel kuivatatakse pistaatsiapähkleid päikese käes. Pistaatsiapähkli rohekas tuum on väike ja ovaalne ning maitse mahedalt magus. Pähklit katab peen pruunikas kest ning ümbritseb õhuke suhteliselt kõva koor, mis lõheneb vilja küpsedes pikisuunas. Algselt kreemikat värvi koor omandab kuivades roosaka tooni.

Pistaatsiapähklitest pressitakse õli, mida kasutatakse farmaatsias ja kosmeetikatööstuses.

 

Pistaatsiapuu

Pilt: vullunfestuc.cat

Pistaatsiapähkel

Pilt: T.Sootalu

 

iDevice ikoon Pistaatsiapähkli kasutamine ja säilitamine
Pistaatsiapähkleid müüakse koos koorega, röstitult ja soolatult.

Pistaatsiapähkleid süüakse tervelt suupisteks, jahvatatult või tükeldatult. Pistaatsiapähkleid lisatakse salatitele, kastmetele, pasteetidele, täidistele, pudingutele, kookidele, jäätisele ja kondiitritoodetele. Neid kasutatakse maiustuste ja lihadelikatesside valmistamiseks.

Vahemeremaade ja Aasia köök kasutab pistaatsiapähkleid palju, eriti kondiitritoodetes ning liha-ja linnuliharoogades. India köögis valmistatakse neist sageli püreed, mida kasutatakse kastmena riisi ja juurviljade juures.

Hoia pistaatsiapähkleid õhukindlalt külmikus kuni 3 kuud.

 


iDevice ikoon Pistaatsiapähkli toiteväärtus
Pistaatsiapähklid K, P, Mg, Ca, Se, Cu, B1 (tiamiin), Fe, Zn, B9 (foolhape), B5 (pantoteenhape), B3 (niatsiin), B2 (riboflaviin), C ja B6 -vitamiin

sisaldavad röstitult 100 g kohta

15,0 g valku

52,8 g rasva (85% küllastumata rasvhappeid)

27,6 g süsivesikuid

5,8 g kiudaineid

2,1% vett

606 kcal toiduenergiat


Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License