India ehk kašupähkel ehk akažuupähkel

India pähkel (Anacardium occidaceae), inglise keeles cashew nuts

India pähkel kasvab lääneanakardi ehk nakrapuu otsas ja pärineb Brasiiliast. Nakrapuu on suguluses pistaatsia ja mangoga. Tänapäeval kasvab nakrapuu peamiselt Aafrikas ja Indias, kuhu selle 16. sajandil viisid portugallased. Nakrapuu viljad, India pähklid, muutusid kaubanduslikult väärtuslikuks alles 20. saj alguses. India kasvatab 90% maailma India pähklist.

Nakrapuu kasvab tavaliselt 10-12 m kõrguseks ja annab saaki 3-20 aastat, harvem kuni 45 aastat. India pähkel ripub lihava viljalaadse moodustise küljes, mida vahel kutsutakse "õunaks", kuid mis pigem meenutab pirni. "Kašuõun", mis kasvatab ainult ühe pähkli, on pehme ja täis piimjat mahla. "Kašuõunad" on kollast või erepunast värvi, 5-10 cm pikad ja nende läbimõõt on 3,5-5 cm. Nende hõrk kollane viljaliha on värskendav ja sisaldab suures koguses C-vitamiini (rohkem kui apelsinis).

Kašupähkli diameeter on veidi üle 2,5 cm ja seda ümbritseb 2 kesta. Sile ja õhuke välimine kest on alguses oliiviroheline ja muutub vilja küpsedes pruunikaspunaseks. Sisemine kest paistab silma oma kõvadusega ja seda on raske avada. Kahe kesta vahel paikneb väga söövitav vaigune õli, mida tuntakse kašupalsami nime all. Kui proovida pähklit alumisest kestast käsitsi või hammustades vabastada, võib õli kätele ja huultele ville tekitada. Kašuapalsamit kasutatakse lakkide ja vaikude valmistamiseks, millega kaitstakse puitu termiitide eest või muudetakse puidust tooteid veekindlaks. Kašupalsamist valmistatakse veel putukamürki ja tinti. Nakrapuu puit on väga kõva väärispuit. Nakrapuu koor sisaldab kollast kummit, mida kasutatakse nagu kummiaraabikut.

Küpsed "kašuõunad" kukuvad maha ja neid korjatakse käsitsi. Pähklid eemaldatakse nn emaviljast ja neil lastakse kaks päeva päikese käes kuivada. Enne müüki pähklid alati kooritakse ja töödeldakse. Pähklid puhastatakse ja hoitakse 12 tundi niiskes keskkonnas, kuni välimine koor hapraks muutub. Seejärel röstitakse pähklid pöörlevas silindris, kus eraldatakse ja kogutakse kokku söövitav kašuapalsam. Pärast esialgset röstimist piserdatakse pähkleid veega, jahutatakse ja kuivatatakse. Järgneb enamasti mehhaaniline koorimine. Lõpuks röstitakse pähklid uuesti kahes jaos: viimase röstimise vaheetapp on pähklite piserdamine kummiaraabiku, soola ja vee seguga.



 

Nakrapuu "kašuõuntega"

Pilt: treknature.com

"Kašuõuna" all on kahe kesta sees pähkel

Pilt: reddit.com

Kooritud ja töödeldud India pähkel

Pilt: T.Sootalu

 

iDevice ikoon India pähkli kasutamine ja säilitamine
India pähklit võib kasutada tervelt, tükeldatult, jahvatatult, röstitult õliga või ilma, naturaalselt või soolatult. Pähklite jahvatamisel tekib kreemjas mass, mida saab kasutada nagu maapähklivõid. Kašupähkli või on pehmema maitsega. India pähkleid süüakse suupistena eraldi või koos teiste pähklite ja kuivatatud puuviljadega. Neid lisatakse salatitele, pastaroogadele, kookidele, küpsistele, pudingutele ja Aasia toitudele. Kašupähkel on igapäevane India köögis, seda lisatakse karriga maitsestatud lambalihale ja hautistele ning riisiroogadele. On oluline, et India pähklit lisataks toitudele vahetult enne serveerimist, sest need lähevad keetes kiiresti pehmeks.

"Kašuõunu" võib süüa toorelt või keedetult. Nende maitse on mõrkjasmagus või magushapu. Tavaliselt tehakse "õuntest" mahla, mida kasutatakse peamiselt alkohoolsete jookide, põhiliselt veini ja likööri valmistamisel. "Õunu" saab konserveerida ja valmistada keediseid. Brasiilias ja Kariibi mere piirkonnas peetakse "kašuõunu" delikatessiks ja hinnatakse rohkem kui pähkleid.

Taimetoitlased söövad India pähkleid juustu asemel.

Säilita India pähkleid külmikus hermeetiliselt suletud nõus kuni 6 kuud.


Kodus tehtud kašupähklivõie

Pilt: cookcookeat.com

Krevetisalat India pähklitega

Pilt: culinaryvietnam.com

 


iDevice ikoon India pähkli toiteväärtus
India pähklid Cu, Mg, Zn, K, Fe, P, B1 (tiamiin), B2 (riboflaviin), B5 (pantoteenhape), B9 (foolhape), B3 (niatsiin) ja B6 -vitamiin

sisaldavad 100 g kohta

15,4 g valku

46,4 g rasva (76% küllastumata rasvhappeid)

32,8 g süsivesikuid

1,8 g kiudaineid

1,7% vett

607 kcal toiduenergiat


Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License