Parapähkel ehk Brasiilia pähkel

Parapähkel ehk Brasiilia pähkel (Bertholletia excelsa), inglise keeles Brasil nut

 

Parapähkel on Brasiilias ja Paraguais kasvava puu vili. Parapähklipuu võib kasvada kuni 75 m kõrguseks ning selle tüve läbimõõt võib ulatuda 1-4 meetrini. Parapähklipuu kasvab metsikult Amazonase piirkonna troopilistes metsades, Guyanas, Boliivias, Peruus ja Ecuadoris. Katsed seda mujal kasvatada on olnud edutud. Puu annab korraliku saaki alles 12-15 aasta vanuselt.

Parapähklid on tegelikult seemned, mida tuntakse maailmas erinevate nimede all: parapähkel, Brasiilia pähkel, Brasiilia kastan, parakastan, võipähkel jne.

Piklikul parapähklil on krõmpsuv kollakas tuum, mille maitse meenutab kookospähklit. Pähkel on kaetud õhukese pruunika kestaga. Pähkel asub karedas, kõvas ja kiulises punakaspruunis koores. Koorega pähkli läbimõõt on 0,6-2,5 cm. Koore küljed on ebakorrapärase kujuga ning meenutavad apelsinikoort. 12-20 parapähklit on kookospähklit meenutavas kapslis, mille läbimõõt on 7,5-20 cm ja kaal 0,9-2,25 kg. Nagu apelsinisektoreid, hoiab pähkleid koos kiuline aine, mis vilja küpsedes kuivab ning lõheneb, vabastades maha kukkudes pähklid kapslist.

Parapähkleid korjatakse ainult kuiva ja vaikse ilmaga. Mets käiakse läbi, korjates kokku maha langenud pähklid. Parapähklipuud on ronimiseks liiga kõrged ning neid ei saa raputada, sest pähklikapslid on liiga rasked. Tuulisel ja vihmasel päeval pähkleid ei korjata, sest maha kukkuv kapsel võib olla eluohtlik. Korjamisele järgnevatel päevadel avatakse viljad matšeetede või kirvestega.

Parapähklit on raske koorida. Selle kergendamiseks leotatakse neid 24 tundi vees, keedetakse 3-5 min ja nõrutatakse. Edasi avatakse pähklikoor käsitsi spetsiaalse masina abil. Avamine nõuab suurt ettevaatlikust, sest ebakorrapärase kujuga pähkleid on kerge vigastada.

Parapähklipuu

Pilt: my.opera.com

Parapähkli kapslid ja kestaga pähklid

Pilt: stabroeknews.com

Puhastatud parapähklid

Pilt: T.Sootalu

 

iDevice ikoon Parapähklite kasutamine ja säilitamine
Parapähkleid võib süüa tervelt, viilutatult, tükeldatult või jahvatatult. Sageli serveeritakse neid suupisteks või lisatakse puuviljakookidele, küpsistele, salatitele, täidistele ja jäätisele. Parapähkel on sobiv lisand kalale, liha pikkimiseks, ulukiliha maitsestamiseks.

Parapähkleid glasuuritakse šokolaadis.

Parapähkleid võib kasutada enamikes retseptides kookospähkli või makadaamiapähkli asemel, sest nende maitse ja struktuur on sarnased.

Parapähklist pressitakse helekollast õli, mida kasutatakse (kalli hinna tõttu) ainult ravimi- ja kosmeetikatööstuses. Parapähkli õli imendub kergesti ja vananemisvastase toimega.

Hoia kooritud parapähkleid külmikus hermeetilises nõus. Koorega pähklid säilivad kuivas kohas toatemperatuuril kuni 2 kuud.


iDevice ikoon Parapähkli toiteväärtus
Parapähklid Mg, Cu, Se, B1 (tiamiin), Fe, K, Zn, B2 (riboflaviin), Ca, B3 (niatsiin), B6 ja E -vitamiin

sisaldavad 100 g kohta

14,4 g valku

66,2 g rasva (71% küllastumata rasvhappeid)

12,8 g süsivesikuid

11,4 g kiudaineid

3,3% vett

682 kcal toiduenergiat

Arvutiga töötavatel inimestel soovitatakse süüa 1 parapähkel päevas. Need kaitsevad organismi rakke vananemise eest ja neil on vähivastane toime.


Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License