Maapähkel ehk arahhis ehk Hiina pähkel

Maapähkel ehk arahhis ehk Hiina pähkel (Arachis hyppogaea), inglise keeles Peanut

Maapähkel on Lõuna-Ameerikast või Hiinast pärit üheaastase taime vili. Lõuna-Ameerika indiaanlaste toidulaual oli arahhis ammu enne hispaanlaste ja portugallaste saabumist. Viimased viisid maapähkli ka Aafrikasse ja Filipiinidele. USA-s hakati tegelema maapähklikasvatusega 19.-20. sajandivahetusel ning 1890. aastal leiutati seal maapähklivõi.

Tavaliselt peetakse arahhist pähkliks. Tegelikult on tegemist kaunviljaga, mis kuulub samasse liblikõieliste sugukonda herneste ja ubadega. Röstimata kujul meenutab maitselt uba.

Maapähkli kasvatamiseks sobivad kõige paremini troopilise ja subtroopilise kliimaga alad, kuid seda on proovitud kasvatada ka parasvöötme aladel. Arahhis kasvab kuni 75 cm kõrguse roni- või põõsastaime küljes. Taimele kasvavad iga 2-3 kuu järel väikesed kollased õied. Õienupud avanevad päikesetõusul, õitsevad hommikupoolikul ning närbuvad ja surevad keskpäevaks. Mõni päev hiljem sirutuvad õisi kandvad varred pikemaks, painduvad maa kohale ja tungivad 3-8 cm sügavusele maasse. Varre ots paisub, küpseb ja maa all hakkab kasvama kaun, mis muutub kuivades rabedaks. Tavaliselt on kaunad 3-4 cm pikad ning sisaldavad 2-3 seemet. Iga piklik seeme on kaetud punakaspruuni kilega. Maapähkel sisaldab kahte valget värvi paksu ja lihakast idulehte, mille vahel on idu.

Maapähklite korjamisel tõmmatakse kogu taim maa seest välja ja jäetakse mõneks päevaks põllule või kuivatisse kuivama. Seejärel eemaldatakse kaunad. Maapähkli liike on kümmekond.

 

Maapähkli taim

Pilt: commons.wikimedia.org

Arahhis kasvab mullas

Pilt: dwpicture.com.au

Maapähklid

Pilt: T.Sootalu

 

iDevice ikoon Maapähkli kasutamine ja säilitamine
Maapähklit kasutatakse tervelt, purustatult, jahvatatult või pastana, soolatult või ilma, kooritult või koorimata, kuivalt või meega röstitult, šokolaadi- või õlikattega. Maapähklit süüakse suupistena. Kondiitritööstuses asendab arahhis mandleid ja pistaatsiapähkleid.

Maapähklivõi ei ole tegelikult ameeriklaste leiutis, kuigi on Põhja-Ameerikas ülipopulaarne. Aafriklased, Lõuna-Ameerika indiaanlased ja indoneeslased on valmistanud sellesarnast pastat juba ammusest ajast. Maapähkel on nende maade rahvaste toidulaual oluline komponent veiseliha, kala ja linnuliha kõrvale. Maapähkliga maitsestatakse suppe, kastmeid, salateid, hautisi ja magustoite. Indoneesias on maapähkel teravmaitselise satay kastme ja gado gado köögiviljaroa (arahhise, kookospiima, pipra ja küüslaugu kaste) põhikomponendiks.

Maapähklist valmistatakse halvaad ja pralineed.

Maapähklitest saab suurepärase neutraalse maitsega toiduõli, mis sobib kõikide toitude valmistamiseks. Maapähkliõli talub kõrget temperatuuri.

Säilita kooritud tooreid maapähkleid õhukindlalt külmikus 3 kuud, koorega pähkleid kuni 6 kuud.

Maapähkliõli

Pilt: ush.co.uk

Maapähklivõi

Pilt: 123rf.com

Satay

Pilt: templeofthai.com

 


iDevice ikoon Maapähkli toiteväärtus
Maapähklid Mg, B3 (niatsiin), K, Zn, Cu, B1 (tiamiin), P, B5 (pantoteenhape), Fe ja B6 -vitamiin

sisaldavad 100 g kohta

  Toorelt
Röstitult
Valgud 26 g 23,6 g
Rasvad 47,6 g 49,6 g
Süsivesikud 18,6 g 21,4 g
Kuidained 2,4 g 7,8 g
Vesi 5,6% 1,4%
Toiduenergia 564 kcal 586 kcal

Arahhises sisalduvad rasvad koosnevad 85,5% ulatuses küllastumata rasvhapetest.

Maapähkel võib olla raskesti seeditav, eriti kui see on röstitud õlis.

Maapähkel sisaldab palju linoolhapet, mis mõjub hästi kõrgvererõhuhaigetele.

 

 


Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License