Ile-de-France

Pariis on kõigi iseloomulike piirkondlike retseptide sulatusahi. Linna paljud bistrood on välja kasvanud koduköökidest, mis on pärit Prantsusmaa kõige erinevamatest piirkondadest ja mis tõid kaasa oma tüüpilised road. Pealinna nimetust kannavad ka les champignons de Paris ehk šampinjonid

Kuulsad on Pariisi pagaritooted brioche`ide, croissant`ide ja baguette`idega, mida tänapäeval võib saada kogu Prantsusmaal.

 

Piirkondlikud road

Hachis Parmentier - kartulipüree hakklihaga, mis on gratäänina üle küpsetatud (pildil)

Soupe à l´oignon aga ka Gratinée des halles - üleküpsetatud sibulasupp on vana retsept, mille tõid Pariisi ümbruskonna juurviljakasvatajad, kes müütasid oma saadusi legendaarsetes halle´des. Peagi kodunes see roog ümbruskonna väikestes bistroodes, kus seda sõid varahommikuti väljasõitudele asutavad pariislased. Tänapäeval on supp muutunud traditsiooniliseks bistroodes pakutavaks roaks üle kogu Prantsusmaa.

Ile-de-france`i tuntud ja iseloomulik retsept on jämedateraline sinep, nt moutarde de Meaux. Tänapäeval on sinepi poolest kuulsam Dijon, Priisis oli aga juba 13. sajandil kümme moutardiers`d. Meaux sinepit valmistasid mungad, kes kasutasid selleks salajast retsepti. 18. sajandi keskel olevat see aga reedetud ja algas laiem sinepivalmistamine ja sellega kaasnes ka sinepi kuulsus.


Mitmesugused magustoidud

Opèra - nelinurkne šokolaadiga kaetud kook.

Savarin chantilly - savariinid vahukoorega

Chouquettes d´Antonin Carême - keedutaignast pagaritoode, väikesed tuuletaskud, millele enne küpsetamist raputatakse peale pärlsuhkrut.

Paris – Brest - keedutaignast rõngas, täidetud võiga täiendatud keedukreemiga (crème mousseline) ja peale puistatud mandlilaaste.

Saint-Honoré - ümmargusel lehttaigna põhjal on väikesed tuuletaskud, keedukreemst ja vahukoorest kate (pildil). Kook on nime saanud pagarite pühaku Saint-Honoré järgi.

Juustud

Brie de Meaux

Coulommiers

Jookidest on piirkonnast pärit Grand Marnier. See apelsiniliköör on väikese 1827. aastal Neauphle-le-Château`sse asunud Lapostelle-nimelise viinavabriku looming. Kui sajandi lõpus läksid moodi liköörid, katsetas ka Louis Alexandre Marnier-Lapostelle erinevate lähteainetega ja nii saadi konjakist, mõruapelsinidest ja veel mõnedest lisanditest Grand Marnier, tollal eksklusiivset naistejooki.

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License